Zespół GISówki w składzie: Daria Stosio, Marika Cuprjak, Milena Chmielewska
za pracę "Kompaktowe Kielce- miasto w zasięgu ręki", kategoria: Kielce - przestrzeń miasta w nowej odsłonie
Zespół WMB w składzie: Wojciech Gos, Marta Rutka, Bartłomiej Czech
za pracę "Budżet Obywatelski - historia/teraźniejszość/przyszłość", kategoria: Kielce - miasto współtworzone przez mieszkańców
Zespół SWL za pracę "Rewitalizacja placu Niepodległości w Kielcach z budową nowego dworca PKP", kategoria: Kielce - przestrzeń miasta w nowej odsłonie
NAGRODY W KONKURSIE 9 WRZEŚNIA 2022 R. WRĘCZYŁA PANI BOŻENA SZCZYPIÓR, PIERWSZY ZASTĘPCA PREZYDENTA MIASTA KIELCE.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM JESZCZE RAZ GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE!!!
Myślą przewodnią Konkursu jest zasada jak najszerszego udziału mieszkańców w urządzaniu miasta i organizacji jego życia społecznego. Zakładamy, że to właśnie Kielczanie wiedzą najlepiej, które obszary i lokalne uwarunkowania są dla Kielc najważniejsze, a także wskażą najbardziej trafne rozwiązania konkretnych problemów miejskich.
Właśnie dlatego, uczestnicy Konkursu „Webskie Kielce. Datathon Idea Kielce 2022” sami wybiorą interesujący ich temat, a następnie wyszukają dane, które go opisują. W kolejnym kroku wybrany wcześniej problem powinien zostać zaprezentowany w formie ciekawej, wciągającej narracji o naszym mieście - Opowieści (z ang. stories).
Ma to być format wciągających, krótkich relacji, jakimi są tzw. opowieści o mieście (stories). Format ten pierwszy raz zastosowany został kilka lat temu w aplikacjach mobilnych, dedykowanych przede wszystkim publikacji zdjęć czy filmów. Dziś wiele miast na całym świecie stosuje tę formułę w celu popularyzacji wśród mieszkańców różnych ważnych inicjatyw. Stała się ona rodzajem komunikacji i edukacji społecznej, tworzącym przestrzeń dialogu między włodarzami a mieszkańcami.
Poniżej zaprezentowane zostały przykłady portali miejskich, na których zastosowano technikę stories. Intrygujące i kolorowe opowiadania, pokazują różne aspekty życia miejskiego, np. w ujęciu historyczno-kulturowym lub jako bieżące wydarzenia.
Portal przedstawia opowiadania o aktualnie trwających inicjatywach czy zdarzeniach istotnych dla funkcjonowania miasta (np. „Brampton Bikes!” zawiera zbiór ciekawych danych i informacji dla ludzi lubiących poruszać się na rowerze).
Ze względu na wielokulturowy charakter miasta do dominujących tematów przewodnich przedstawianych Stories należy zróżnicowanie społeczne i bogactwo, jakie może się z nim wiązać.
Projekt „System monitorowania efektywności miasta inteligentnego w ramach audytu miejskiego” zakłada powstanie portalu umożliwiającego w miarę możliwości zautomatyzowaną analizę i wizualizację danych o naszym mieście. Będą one służyć raportowaniu i przeprowadzaniu analiz, a następnie prezentacji wskaźników i danych w formie interaktywnych pulpitów zarządczych i map tematycznych (miejski dashboard analityczny). Na takim właśnie portalu będą również zaprezentowane wybrane Prace Konkursowe (w całości lub w części) jako opowieść o mieście na podstawie danych.
Poniżej zostały przedstawione cztery obszary, z których chcielibyśmy, aby Uczestnicy Konkursu Datathon Idea Kielce 2022 stworzyli "opowieści o mieście". Zamieszczono w nich problemy, wyzwania oraz informacje, których katalog może stanowić źródło inspiracji dla uczestników.
W 2022 r. przyjęty został ważny dokument strategiczny, czyli Krajowa Polityka Miejska 2030. Stanowi ona swojego rodzaju „drogowskaz”, który w sposób kompleksowy ujmuje najnowsze trendy rozwoju miast. Kluczowe wyzwania dotyczą m. in. sposobu organizacji lub reorganizacji przestrzeni miejskiej, a także stworzenia lub przebudowy wydajnego i przyjaznego mieszkańcom systemu transportowego. Dokument, śledząc współczesną myśl urbanistyczną, przyczynia się do rozwoju i popularyzacji koncepcji miast 15-minutowych (kompaktowych) oraz miast mobilnych również w naszym kraju.
Na pytanie czym jest miasto kompaktowe odpowiada następujący cytat: „„Miasto kompaktowe” (…) to miasto, gdzie większość potrzebnych miejsc, jak sklepy i szkoły jest w zasięgu krótkiego spaceru lub podróży rowerem od miejsca zamieszkania. Miasto kompaktowe to miasto zwarte, ale jednocześnie oferujące wiele atrakcyjnych terenów zieleni.” Czy Kielce mogłyby stać się miastem 15-minutowym? Które części miasta można uznać za idealne do wdrożenia tej koncepcji, a które potrzebowałyby zmian; i jakich zmian? Gdzie w Kielcach mamy fragmenty wymagające rewitalizacji? Jak widzimy nasze mieszkania, bloki i osiedla? Czego nam brakuje w przestrzeni publicznej i społecznej, a co chcielibyśmy poprawić?
Równie ważnym problemem miast jest proces suburbanizacji oraz związana z nim dominacja transportu indywidualnego. Doświadczenia płynące z innych krajów pokazują, że istnieją alternatywne rozwiązania adresowane dla sąsiadujących ze sobą gmin czy miejscowości, również rozwiązania „wewnętrzne”, dotyczące na przykład śródmieścia, obszaru osiedla i terenów zieleni. Czy tzw. „mikromobilność” to dobry pomysł dla Kielc? Wolimy jechać samochodem i stać w korku, czy jechać rowerem i czasem zmoknąć w deszczu? Na czym tak naprawdę polega mobilność miejska?
#rozwojmiasta
#miastokompaktowe
#rewitalizacjamiasta
#osiedlakielc
#mikromobilnosc
Wyzwania:
Kielce, jako miasto istnieją już kilkaset lat. Długotrwały rozwój pozostawił po sobie wiele cennych budynków, budowli oraz całych struktur miejskich, które dziś stanowią nasze wspólne dziedzictwo. Wiele z tych obiektów jest powszechnie rozpoznawalne wśród mieszkańców, np. XVII ‑ wieczny Pałac Biskupów Krakowskich czy bryła kieleckiego „Spodka” (dzisiejsze Centrum Komunikacyjne). Gdzie jeszcze mamy mniej lub bardziej znane budynki i miejsca, których wartość nie jest oczywista? Z którymi wiążą się jakieś ciekawe historie lub nieszablonowi ludzie? Jak dobrze znamy nasze miasto? Wartość zabudowy w kontekście lokalnym polega nie tylko na samej kompozycji, ale również na zastosowaniu materiałów, z których została stworzona. Czynnik ten sprawia, że wiele budynków w Kielcach posiada unikalny, regionalny charakter. Czy podkreślanie „świętokrzyskiej tożsamości” architektury ma sens czy lepiej stosować uniwersalne wzorce?
Tożsamość miasta budują przede wszystkim ludzie – głównie jego byli i obecni mieszkańcy, ale również osoby, które w mieście się uczą, pracują lub są tutaj tylko przejazdem. Wiele z tych osób wywarło realny wpływ nie tylko na kształt i jakość usług, które można w Kielcach zrealizować. Dzięki pracy w niespotykanej branży i posiadaniu wyjątkowej osobowości sprawili, że miasto posiada unikatową specyfikę. Jaką opowieść mogliby nam przedstawić Ci wszyscy ludzie? Czy w naszym mieście mamy rzemieślników, których już trudno spotkać gdzie indziej? A może tuż obok tradycyjnych zawodów rozwijają się branże, które potrafią przenieść nas w przyszłość? Czy istnieją jeszcze inne elementy i detale, składające się na genius loci Kielc?
#tozsamoscmiasta
#kieleckieneony
#kieleccyrzemieslnicy
#architekturalokalna
#kultowekielce
Wyzwania:
Tereny zieleni są elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania miasta. Spełniają one kluczową rolę nie tylko w aspekcie ekologicznym i estetycznym, ale przede wszystkim społecznym. Wysoki udział zieleni w całkowitej powierzchni miasta oraz jej dostępność ma ogromne znaczenie dla mieszkańców, ich samopoczucia i komfortu życia.
Okazuje się jednak, że obok rozległych terenów zieleni takich jak lasy czy parki, równie istotne są formy małe i bardzo małe. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że wpływ nawet pojedynczego drzewa na zdrowie człowieka i jego otoczenie jest nieoceniony. Czy chcemy rozwijać w Kielcach również taki typ „mikrozieleni”? Czy podobają nam się ulice i budynki „otulone” roślinami? Wolimy jedno wysokie, rozłożyste drzewo czy kilka drobnych, kwitnących drzewek w donicach?
Zieleń w mieście pełni także podstawową rolę w kształtowaniu klimatu oraz podnoszeniu poziomu retencji wodnej. Jak zagospodarować wodę opadową w Kielcach? Co można zrobić, by efektywnie (i efektownie) łapać i wykorzystywać deszcz w mieście?
#zielonemiasto
#miastogabka
#retencjawod
#zielonarewitalizacja
#zlapdeszcz
Wyzwania:
Polityka rozwojowa Kielc od wielu lat opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju. Do ich podstawowych założeń należy harmonijne zarządzanie zasobami należącymi do trzech głównych obszarów: środowiska, społeczeństwa oraz gospodarki. Taki model rozwoju ma na celu poprawę jakości życia w mieście oraz taką jego organizację, która nie zagrażałaby możliwościom egzystencji przyszłych pokoleń. Realizacja powyższych zasad odbywa się m. in. poprzez rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych, a u jej podstaw leży aktywny udział świadomych i decydujących o swym losie mieszkańców.
Jak w praktyce rozwija się w Kielcach komunikacja administracji samorządowej z mieszkańcami? Czy chętnie wypowiadamy się na tematy miejskie? Czy lubimy angażować się w akcje społeczne? Jak radzimy sobie z obustronną wymianą informacji? Czy potrzebujemy wspólnej przestrzeni do spokojnej rozmowy o Kielcach?
#budzetobywatelski
#wolontariatkielce
#pomyslynamiasto
#otwartedane
#danemiejskie
Wyzwania:
Regulamin Konkursu | |
Harmonogram | |
Katalog wyzwań | |
Zgłoszenie do konkursu | |
Oświadczenie Uczestnika pełnoletniego | |
Plakat |
Realizacja projektów pilotażowych w zakresie inteligentnych miast współtworzonych przez mieszkańców. Projekt
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
„System monitorowania efektywności miasta inteligentnego w ramach audytu miejskiego” Umowa o dotację nr DPT/BDG-II/POPT/147/19