Bezpieczeństwo
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
2016 r.
27 565 czujników dla mieszkańców
Program ochrony mieszkańców Kielc przed zatruciami tlenkiem węgla
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, ginie w Polsce kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy jest hospitalizowanych. Bardzo często jest to wynikiem braku wiedzy i niewłaściwej eksploatacji znajdujących się w mieszkaniach i domach urządzeń i instalacji grzewczych.
Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż przypadki zatruć tlenkiem węgla mają miejsce również w ciągu całego roku. Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, jest bezbarwnym i bezwonnym (dlatego niewyczuwalnym przez człowieka) silnie trującym gazem, nieco lżejszym od powietrza. Powstaje w wyniku niepełnego spalania (przy niedostatecznym dopływie tlenu) takich paliw jak węgiel, drewno, gaz, benzyna itp.
Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin. Groźne są zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych. Potencjalne źródła tlenku węgla (czadu) w pomieszczeniach mieszkalnych to: gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe, kominki, gazowe lub naftowe ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe oraz kuchnie gazowe lub węglowe. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu.
W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów.
Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć. Podstawowym celem „Programu ochrony mieszkańców Kielc przed zatruciami tlenkiem węgla STOP DLA CZADU dalej zwanym Programem jest wsparcie mieszkańców poprzez zakup oraz instalację czujników tlenku węgla.